12 Nisan 2008 Cumartesi

Rosie'nin Anısına


Onu ilk gördüğümde kirler içinde pis kokulu bir kızdı ama ona o anda aşık olmuştum,hayatımın şeklini değiştireceğini o anda anlamıştım. Kulaklarının muhteşem kokusu beni büyülemişti adeta.

Bunu her söylediğimde benim gibi hissetmeyenlerden ıyyy diye bir tepki alıyorum ama evet, ben onun o pis kokusuna vuruldum önce,sonra da o güzel huyuna,zekasına hayran kaldım.

Kısacık ömründe sonsuz sevilmiş,ölümünden seneler sonra hala sevilen ve çok özlenen güzeller güzeli kızımız Rosie’nin anısına.

GÖKKUŞAĞI KÖPRÜSÜ

Cennetin yakınında, Gökkuşağı Köprüsü diye bir yer vardır. Bizlere cok yakın olmuş, özel bir dostumuz ölünce oraya gider. Orada dört ayaklı sevgili dostlarımızın hep beraber koşup oynayacağı çayırlar ve tepeler vardır. Orada, bol yiyecek, su ve güneş vardır. Dostlarımız orada, soğuklardan uzak, rahat bir yaşam sürdürürler.
Bir zamanlar hasta ve yaşlı olanlar tekrar sağlık ve kuvvetlerine kavuşmuşlardır. Bu dünyadan yaralanmış veya sakat olarak ayrılanlar, rüyalarımızda onları hayal ettiğimiz gibi, tekrar düzelmiş ve güçlü olmuşlardır.
Dostlarımız burada mutlu ve hallerinden memnundurlar ama, her biri, geride bıraktığı onun için çok özel olan birinin özlemini çekmektedir.

Bir gün gelir, hep birlikte koşup oynarlarken, iclerinden biri aniden durup gözlerini uzaklara diker. Parlak gözleri dikkat kesilmiştir. Vücudu sabırsızlıkla titremeye başlamıştır. Birden gruptan ayrılıp koşmaya başlar. Sizi görmüştür.
Ayakları çimenlerin üzerinden kesilmiş, adeta uçarcasına size dogru gelmektedir. Ve, nihayet buluştuğunuzda, bu çok özel dostunuz ve siz, bir daha ayrılmamak üzere, sevinçle sarmaş dolaş olursunuz.

Yüzünüzü onun mutlu öpücükleri kaplar; elleriniz onun sevgili başını okşar. Hayatınızdan uzun zaman önce ayrılmış, fakat kalbinizden hiç çikmamiş olan dostunuzun o güvenen gözlerine bir daha bakarsınız. Sonra, Gökkuşağı köprüsünü birlikte geçersiniz..

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Rosie'yi birkaç defa dinledim gerçekten çok özel ve güzel bir kızmış hangisi değil ki zaten...

Anlatım çok hoşuma gitti.. o heyecandan titremeler,sabırsızlanmalar Efe'nin tepkileri geliyor gözümün önüne ..Benim oğullarım şu an hayattalar inşallah daha çok beraber vakit geçireceğiz fakat orada olan köpeklerim,kedilerim ve kuşlarım da diğer arkadaşlarıyla beraber beklesinler gökkuşağı köprüsünü hep beraber geçeceğiz...

Yazından çok ama çok etkilendim ellerine sağlık Neşe abla..

Pozitif Eğitim Nedir?

Eğitim köpeklerimizle iletişim kurabilmenin ve hayatımız boyunca onlarla ortak bir dil oluşturabilmemizin, ortak duygular geliştirebilmemizin ilk şartıdır. Vereceğiniz eğitim köpeğinizle aranızdaki iletişimin derecesini oluşturur. Güvene dayalı bir sistemde köpeğinizin öğrenme becerilerini geliştirirken aranızdaki iletişimi de kuvvetlendirmiş olursunuz.

Pozitif eğitim sistemleri, hem insan hem de bütün canlılarla doğru iletişim kurabilmek isteyen insanların benimsediği, hayat tarzı olarak kabul ettiği, ödül merkezli, yapılan doğruları ödüllendirip, yanlışları göz ardı etmeye dayanan bir sistemdir ve canlının psikolojisini bozacak, kişilikliğini silecek, canını yakacak, sindirecek hiçbir fiziksel ceza içermez. Köpeklerimizin eğlenirken öğrenmesini, zekalarını geliştirmesini ve diğer canlılarla iletişim kurma becerisi kazanmasını sağlar. Pozitif eğitim sistemi her yaşta uygulanabilir ancak eğitime ne kadar erken başlarsak becerileri kazanmaları ve sorunların önlenmesi o kadar kolay olur. Sorunları önlemek tedavi etmekten her zaman daha kolaydır. Bu yüzden bebeğimizle yaşamaya başlamadan önce onunla nasıl yaşayacağımızı öğrenmeye, bebeğimiz geldiği andan itibaren de eğitimlere başlamalıyız.

Pozitif köpek eğitmeni olarak benim misyonum, köpeğinizle güvene dayalı sağlam bir ilişki kurmayı, sorunlar oluşmadan önlenmeyi, oluşan sorunların üstesinden gelmeyi ve nasıl itaatkar olacaklarını sizlere öğretmektir. Köpeklerimizle kurulan dostluklar, her ilişkide olduğu gibi çaba gerektirir, onunla vakit geçirmeyi ve eğitimiyle, profesyonel eğitmen gözetiminde bizzat ilgilenmeyi gerektirir.

Bu yorucu ama zevkli başlayan süreçde, sizin ömür boyu alacağınız ödül, sadık dostunuzun gözlerindeki minnet, sevgi ve bağlılıkdır. Bundan daha büyük bir ödül olabileceğini sanmıyorum.

Pozitif Köpek Eğitmeni

Neşe Öztürk